• Nasz Patron

• Dzień Patrona

18 października obchodziliśmy Dzień Patrona

I Rocznica Uroczystości Nadania Szkole Imienia Jana Pawła II

Nasz Patron, Jan Paweł II jest dla nas autorytetem w codziennym życiu. Staramy się odkrywać i rozumieć głębię Jego nauki. Chcemy, by był dla nas wzorem do naśladowania w dobrych uczynkach, w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich talentów. Nasz Patron uczy nas szacunku do każdego człowieka, motywuje nas do pogłębiania swojej wiedzy i ciągłego stawiania sobie wymagań.

Jan Paweł II stał się naszym duchowym nauczycielem i przewodnikiem, towarzyszy nam w naszych szkolnych działaniach. Co udało się zrobić i osiągnąć w ciągu ostatniego roku:

* Posiadamy sztandar, który od minionego roku jest najważniejszym symbolem naszej szkoły. Dbamy o jego godne przechowywanie. Nasi uczniowie z dumą prezentują sztandar podczas ważnych uroczystości szkolnych i państwowych.

* Naszym skarbem jest Hymn Szkoły, którego słowa są nam doskonale znane i który wykonywany jest podczas wszystkich ważnych uroczystości szkolnych. Inspiracją dla hymnu były słowa, które Jan Paweł II skierował do młodzieży: „musicie od siebie wymagać” oraz te, byśmy „Innym nieśli wiarę, nadzieję i miłość”.

* Na pamiątkę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II, w holu budynku zamontowana została tablica, upamiętniająca tę szczególną uroczystość. To przy niej odbywają się uroczyste apele pamięci o Janie Pawle II.

* W gabinetach lekcyjnych i na korytarzach naszej szkoły wykonujemy okazjonalne wystawy i prezentacje o Janie Pawle II; organizujemy konkursy wiedzy o życiu i pontyfikacie Karola Wojtyły oraz redagujemy broszurki o naszym Patronie. Warto także przypomnieć, że postać Jana Pawła II pojawiła się w ubiegłorocznych Jasełkach, co przypomniało nam o przeżytej uroczystości nadania imienia naszej szkole.

* W bibliotece szkolnej oraz w gabinecie katechetycznym, utworzone zostały kąciki literatury papieskiej. Korzystając z ciekawych albumów, książek i dokumentów papieskich, uczniowie mogą zapoznać się z życiem i bogatą twórczością Jana Pawła II oraz pogłębić swoją dotychczasową wiedzę.

* W uroczysty sposób obchodziliśmy pamiątkę urodzin Jana Pawła II. W krótkich scenach przypomnieliśmy, że papież Jan Paweł II obdarzony był wyjątkowym poczuciem humoru, był niezwykle radosny i pogodny. Jego swobodny sposób bycia sprawiał, że był blisko każdego człowieka.

* Upamiętniliśmy kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II, poprzez zorganizowanie apelu, który przypomniał nam, że przez jego odejście niebo zyskało nowego świętego. Mimo, że po ludzku jest to smutna rocznica, to jednak w swojej istocie przypomina nam o obietnicy życia wiecznego dla wszystkich ludzi

* Zorganizowaliśmy szkolną wycieczkę śladami Jana Pawła II. Odwiedziliśmy Wadowice, rodzinne miasto papieża, w którym spędził swoje dzieciństwo i młodość, a także Kraków, w którym rozwijał swoje powołanie kapłańskie. Po tej wycieczce zostały nam nie tylko piękne zdjęcia w albumie, ale przede wszystkim pamięć o naszej obecności w miejscach bliskich papieżowi.

* Braliśmy udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie wiedzy o Janie Pawle II. Spędziliśmy dużo czasu na zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy na temat życia papieża. Reprezentanci naszej szkoły zajęli wysokie miejsca, a jeden z naszych uczniów uzyskał tytuł laureata, zajmując 11 miejsce.

* W nowej płycie naszego szkolnego chóru Triole, zatytułowanej „Uwierz, Polsko” znalazły się ulubione utwory Jana Pawła II - piosenki góralskie, ludowe i religijne takie jak: „Abba Ojcze”, „Barka”, „Góralu czy Ci nie żal”.

* Informacją o nadaniu naszej szkole imienia Jana Pawła II pragnęliśmy podzielić się z papieżem Franciszkiem, do którego napisaliśmy list z prośbą o udzielenie wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom papieskiego błogosławieństwa. Okazją do napisania listu i złożenia życzeń papieżowi Franciszkowi jest zbliżający się Jubileusz 50-rocznicy jego święceń kapłańskich.

* Znaczącym wydarzeniem było dla nas wstąpienie do Ogólnopolskiej Rodziny Szkół Jana Pawła II. Z tej okazji 10 października tego roku wraz z naszymi nauczycielami i rodzicami uczestniczyliśmy w pielgrzymce na Jasną Górę.

* Dzięki staraniom naszej katechetki pani Basi Ziółkowskiej zyskaliśmy Relikwie II stopnia Jana Pawła II. Cieszymy się, że relikwie trafiły do naszej szkoły. Otoczymy je czcią i szacunkiem. Jest to widzialny znak duchowej obecności naszego Patrona wśród nas.

* Na pamiątkę rocznicy nadania szkole imienia i przystąpienia do Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II na drzewcu sztandaru zostanie zamontowana kokarda. Została ona poświęcona przy grobie papieża i stanowi symbol naszej przynależności do Rodziny Szkół Jana Pawła II.