• Psycholog

DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA

Do jakiej grupy osób skierowana jest Infolinia?

Telefon skierowany jest do dzieci i młodzieży, ale często dzwonią także dorośli zgłaszający problemy nieletnich.

W jakie dni i w jakich godzinach czynny jest telefon?

Telefon całodobowy. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.15 do 20.00 dyżury pełnią pracownicy Dziecięcego Telefonu Zaufania. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy rozmowy są nagrywane, a następnie odsłuchiwane przez pracowników DTZ w następnym dniu roboczym.

Kim są pracownicy Infolinii?

Dziecięcy Telefon Zaufania RPD obsługiwany jest przez pracowników Biura Rzecznika Praw Dziecka, są to osoby z wykształceniem psychologicznym, pedagogicznym oraz prawniczym.

W jakich sytuacjach dzwonić pod ten numer?

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka powstał z myślą o dzieciach, które poszukują wsparcia, pomocy, czy wysłuchania. Mogą porozmawiać o swoich lękach, troskach, problemach, kłopotach, a także zgłosić naruszenie swoich praw, czy przejawy stosowania wobec nich przemocy. Osoby dorosłe dzwoniąc na infolinię zgłaszają problemy dziecięce m.in. sprawy dotyczące kontaktów z dzieckiem, czy naruszania jego praw. Wiele spraw zgłoszonych telefonicznie prowadzonych jest dalej przez Rzecznika Praw Dziecka. Podejmowane są również natychmiastowe, doraźne interwencje we współpracy z wieloma instytucjami.