• Psycholog

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują że, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Według najnowszych danych na depresję choruje co najmniej 4 proc. nastolatków. Objawy depresyjne może jednak przejawiać co piąty uczeń.

Depresja jest chorobą podstępną.  Rozwija się przez dłuższy czas, początkowo nie dając widocznych objawów. Często zaczyna się od problemów z koncentracją i niechęcią do nauki nawet u wzorowych uczniów. Pojawia się niechęć do chodzenia do szkoły, aktywności, kontaktów z rówieśnikami. Taki stan rzeczy często manifestuje się buntem, często mylonym z buntem młodzieńczym. Mogą pojawić się zachowania agresywne, ucieczka w dopalacze i marihuanę, uzależnienie od smartfonów oraz wirtualnego świata, Tak trwający stan doprowadza do nieodczuwania radości z czynności, które do tej pory sprawiały nam przyjemność. Życie staje się dla nas nijakie, szare i pozbawione sensu. Równolegle zaczynamy odczuwać, że nie jesteśmy nic warci, że świat nie zauważył by naszej nieobecności. Pojawiają się myśli samobójcze.

Symptomy mogące wskazywać na depresję:

• wrażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe
            • obniżony nastrój, apatia, niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość
            • wycofanie się z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność
            • pogorszenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole
            • zmiana apetytu - jego brak, chudnięcie lub przeciwnie – objadanie się
            • zbyt mało lub zbyt dużo snu. Nocna aktywność, niechęć do wstawania rano
            • skargi na nudę, poczucie beznadziei
            • zaniechanie dbałości o wygląd
            • krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy
            • nasilone skargi na dolegliwości fizyczne – np. bóle brzucha, głowy
            • autoagresja, samookaleczenie się, odurzanie (alkohol, leki, narkotyki)
            • zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw.